Geri Dönüşüm Milli Bir Davadır

9 Ağustos 2021

Günde bin ton “geri kazanılmış kâğıdı” ambalaja dönüştürüp yılda 200 bin ton mamul üreten Varaka Kâğıt Fabrikası, çöpü millî servete kazandırıyor. Kendi kategorisinde Türkiye’nin üçüncü tesisi olan Varaka’nın Genel Müdür Yardımcısı Mürşit Tetik, “Ham maddemizin tamamı geri kazanılmış kâğıttan oluşuyor. Yaptığımız işi millî bir dava olarak görüyoruz” dedi.

Ülkemiz için önemli bir yere sahip olan geri dönüşüm tesisleri, çöp ve atık olarak görülen kâğıtları yeniden işleyerek, milli bir servete dönüştürüyor. Balıkesir’de 1 milyon 265 bin metrekare alan üzerine kurulmuş olan Varaka Kâğıt Fabrikası, Türkiye’de bu alanda hizmet veren en büyük tesislerinden biri. 110 bin metrekare kapalı alana sahip fabrikada verimliliğin ve kalitenin arttırılması, ürün kalitesindeki sürekliliğin sağlanması için üretimin her aşamasında ileri teknolojiden yararlanılmakta ve bu yapısı ile de endüstri 4.0 noktasında da öncü firmalar arasında yer alıyor.

Tesiste üretim için ham madde olarak yüzde 100 geri dönüşüm kâğıdı kullanılarak, kâğıt ve ambalaj atıklarının ekonomiye geri kazandırılması sağlanıyor ve bu yapısı ile çevre duyarlılığına büyük katkıda bulunuluyor. Fabrikada fiilen 500 kişiye istihdam sağlanırken dolaylı olarak yaklaşık 3 bin kişiye iş imkanı sağlayarak Balıkesir ekonomisine de ivme kazandırıyor.

KULLANILMIŞ KAĞITLARA HAYAT VERİYORUZ

Varaka Genel Müdür Yardımcısı Mürşit Tetik, geri dönüştürülebilir kâğıdın evlerimizden çıkıp fabrikada işlenmesi ve yeni bir ürüne dönüşmesine kadar yaşanan süreci bizlere detaylarıyla anlattı. Kâğıt üretim prosesinin, ham maddenin sahaya gelmesi ile başladığını belirten Tetik, “Ham maddenin yerinde ayrıştırılarak toplanması ve/veya ayrıştırma tesislerine gelen ham maddelerin cinslerine göre özenle ayrıştırılarak bize gelmesi gerekir. Gelen ham madde suyla karıştırılarak kâğıt hamuru elde edilir. Elde edilen bu kâğıt hamuru sırası ile çeşitli temizleme sistemlerinden geçirilerek nihai kâğıt imalatı yapımına hazır hale getirilir. Sürecin devamında temizlenmiş olan kâğıt hamuru mamül kağıtta istenilen özellikler göz önünde bulundurularak kâğıt imalatı tamamlanır. Sahip olduğumuz kojenerasyon tesisinde ülke kaynaklarından sağlanan yakıtlar kullanılarak tesisin ihtiyacı olan buhar üretilirken, aynı zamanda buhar türbiniyle tesisin elektrik ihtiyacı da karşılanmaktadır.’’ dedi.

VERİMLİ KAYNAK KULLANIMI

Kaynakların verimli kullanılmasının önemine vurgu yapan Tetik, “Enerji kaynaklarını doğru ve verimli kullanarak tesis çevreciliğini ön plana çıkarıyor. Prosesten çıkan atık sular, fiziksel, kimyasal ve biyolojik arıtma ünitelerinden oluşan arıtma tesisinde arıtarak deşarj ediliyor. Aynı zamanda arıtılan suyun büyük bir kısmı tekrar proseste kullanarak su tüketimini minimize ediyoruz” ifadelerini kullandı.

GÜNLÜK BİN TON HAM MADDE İŞLİYORUZ

Mürşit Tetik, günde bin ton civarında geri dönüşüm ham maddesini işlediklerini, ham maddenin tamamının geri dönüşebilen kâğıt içeriğinden oluşmadığını vurgulayarak, “Tesisimize gelen ham maddenin yüzde yüzü kâğıt değil, içerisinde maalesef plastik, metal ve cam gibi aklınıza gelebilecek kâğıt harici birçok materyal var. Bunlardan arındırılmış olan, kâğıt kısmıyla biz mamül kâğıdımızı üretiyoruz. Ham maddenin bize geldikten sonra işlenerek mamül olarak çıkması için, biz elektrik ve su tüketiyoruz. Bu anlamda gelen ham maddenin nitelikli olması bizim gibi tesisler için çok önem arz etmektedir’’ diye konuştu.

270 BİN TON ÜRETİM HEDEFİ

Amerika, Çin, İngiltere, İtalya, Yunanistan gibi ülkelere ihracat yaptıklarını belirten Tetik, pazarın ihtiyacına göre ihracat yapılan ülkelerin değiştiğini, şu an ağırlıklı olarak yurt içine ürün verdiklerini aktardı. Yaptıkları üretimin ambalaj kâğıdı kategorisinde yer aldığına değinen Tetik, şu bilgileri paylaştı: “Üretimimizin büyük bir çoğunluğunu kutu fabrikalarına veriyoruz. Ayrıca son dönemde torba kâğıdı üretimine de başladık. Böylelikle kâğıt torba yapan firmalara da kâğıt satışı yapıyoruz. Varaka Kâğıt, şu an sektöründeki en genç firma olmasına rağmen pazarda önemli bir yer edindi. Büyüklük ve kapasite olarak Türkiye’de üçüncü sıradayız. Geçen yıl üretimde ilk yılımız olmasına rağmen 200 bin ton civarında bir imalatımız oldu. Fabrikamız 2019 yılı ortalarında deneme çalışmalarına başlayarak 2020’de de ilk üretim yılımızı geçirmiş olduk. Bu yıl 270 bin ton gibi bir üretim hedefimiz var.”

MİLLİ DAVA OLARAK GÖRÜYORUZ

Ayrıştırmanın önemini vurgulayan Tetik, “Bu konuda eksikliklerimiz var. Bize gelen ham maddeler nitelik anlamında birbirinin aynısı değil. Özen gösterilmeden yapılan ayrıştırmalar işlerimizin verimini elektrik, su tüketimi ve insan gücünü etkiliyor. Geri dönüşüm tesisleri bizim nazarımızda milli değerlerdir. Bunun farkına varırsak, evlerimizdeki kâğıdı veya diğer geri dönüşüm malzemelerini atarken de, özen gösteririz” dedi.

Kaynak: https://www.yenisafak.com/gundem/geri-donusum-mill-bir-davadir-3676324